logo
  1. Yazarlar
  2. Yayınevleri
  3. 0

  Zülfü Livaneli

  Tam adı Ömer Zülfü Livaneli olan ünlü yazar, siyasetçi, yönetmen ve müzisyen 1946 senesinin 20 Haziran tarihinde doğdu. Çocuk yaşlarda eline ilk sazını alan Livaneli, yayınladığı albümlerle birçok ödül kazanmış ve eserleri dünya çapında ünlü müzisyenler tarafından seslendirilmiştir. Ülker Tunçay ile 1964 senesinde hayatını birleştiren Zülfü Livaneli’nin, bu birliktelikten 1966 doğum tarihli kızı Aylin Livaneli adıyla tanıdığımız kızı olmuştur.

  Zülfü Livaneli Kimdir?

  Liseyi Ankara’da bulunan Bahçelievler Cumhuriyet Lisesi’nde okumuş ve ardından Amerika’ya, Fairfax Konservatuarına eğitim almaya gitmiştir. Evliliğinden birkaç yıl sonra Türkiye’de yaşanan darbe olayları sonucunda, siyasi düşünceleri sebebiyle kısa bir süreliğine cezaevinde bulunmuştur ve bir yıl sonra ise Türkiye’den ayrılıp ailesiyle birlikte İsveç’e taşınmıştır. 

  Burada da çeşitli eğitimler alan Zülfü Livaneli, Leylim Ley ve serenad ile yavaş yavaş dünyaca ünlü bir müzisyen olma yolunda adımlar atıyordu. Zülfü Livaneli sözleri ve şarkıları ile dikkat çekse de, yayınladığı kitaplarla da oldukça beğenilmiştir, sanatçı 7 kitap, 300 beste ve 3 farklı uzun metrajlı filme sahiptir.

  Zülfü Livaneli’nin ödülleri ise hiç de azımsanmayacak kadar fazla, bunlardan bazıları; En İyi Film Müziği (Ankara Sanat Evi), Edison Ödülü (Hollanda), Altın Plak Ödülü, Yılın Müzisyeni (Nokta Dergisi) ve Balkan Edebiyat ödülü gibi oldukça prestijli ödüllerdir.

  Zülfü Livaneli Kitapları

  Zülfü Livaneli, müzikle geçen hayatını bir yandan da kitaplar yazarak renklendirmiştir. Birçok hikaye ve son roman kitabı yazan Zülfü Livaneli, bu alanda da oldukça başarılı ve satış rekorları kıran eserler ortaya çıkardı. En iyi Zülfü Livaneli kitapları; Rüzgarlar Hep Gençtir, Leyla’nın Evi, Son Ada, Huzursuzluk ve Kefaret gibi eserleridir. Zülfü Livaneli kitaplarını Kitapabi’den satın alabilirsiniz.

   

  Zülfü Livaneli Kitapları

  1. 1
  2. 2