logo
  1. 0

  Türk Idare Tarihinde Şehit Kaymakamlar Oğuz Göksu

  Yazar: Oğuz Göksu Yayınevi: Tiav

  Türk idare tarihinde Kaymakamlık mesleği, devletin en yetiştirilmiş bürokratları arasındadır. Bu sebeple hem Osmanlı Devleti’nde hem de günümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Kaymakamlar bugüne kadar görev aldıkları bölgelerde halk ile devlet arasında köprü olmayı başararak Türk idaresine geçmişten günümüze kadar çok önemli hizmetlerde bulunmuştur. Kaymakamlar Devletin en zor zamanlarında özellikle Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’na girmesin... Devamnı Oku
  Tüm Siparişlerde Kargo Bedava Stokta Yok.

  Benzer Ürünler

  Ürün Açıklaması

  Türk idare tarihinde Kaymakamlık mesleği, devletin en yetiştirilmiş bürokratları arasındadır. Bu sebeple hem Osmanlı Devleti’nde hem de günümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Kaymakamlar bugüne kadar görev aldıkları bölgelerde halk ile devlet arasında köprü olmayı başararak Türk idaresine geçmişten günümüze kadar çok önemli hizmetlerde bulunmuştur. Kaymakamlar Devletin en zor zamanlarında özellikle Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’na girmesinden, ülkenin işgalyıllarına kadar olan süreçte devlete ve millete çok önemli hizmetlerde bulunmuştur. Kaymakamlar sadece görev tanımına bağlı kalmamış aynı zamanda işgal yıllarında ülkesini savunmak için düşmana karşı cephede savaşmış ve bu ülkenin bağımsızlığı için canları pahasına mücadele etmiştir. Mülki idare perspektifinde esas olan devletin varlığını sürdürmesidir. Eğer devlet yoksa yada varlığına teşebbüs ediliyorsa bunun karşısında durmak en önemli görevdir.
  Gerek Osmanlı Dönemi’nde gerek Cumhuriyet Dönemi’ndeve gerekse de bölücü terör örgütüyle mücadelenin yoğunlaştığı dönemlerde ilçede devletin temsilcisi olan v evatandaş nezdinde devletin cisimleştiği figü rkonumundaki kaymakamların şehit edilmesi ülke tarihi açısından önemlidir. Kaymakamların şehit edilmeleri dönemleri açısından kırılma noktalarını oluşturmaktadır. Bu kırılmaların ortaknoktası devletin ve milletin aynı amaç ve doğrultuda kenetlenmesidir. Osmanlı, Millî mücadele ve Cumhuriyet dönemlerinde kaymakamların şehit edilmesi, devletin ve milletin birlik ve beraberlik duygularını perçinlemiş ve varlığına karşı ortaya çıkan tehdidin tamamen ortadan kaldırılması için ihtiyaç duyulan azim ve kararlılığı ortaya çıkarmıştır.
   
  (Tanıtım Bülteninden)
   

   

  Özellikler

  Cilt Durumu Ciltsiz
  Basım Tarihi Kasım 2021
  Basım Yeri Türkiye / İstanbul
  Boyutlar 13,50 X 19,50 Cm
  Basım Dili Türkçe
  Kağıt Tipi 2. Hamur
  Sayfa Sayısı 104
  Hamur Tipi 2. Hamur
  Ebat 13,5 X 19,5
  İlk Baskı Yılı 2021
  Baskı Sayısı 1. Basım
  Dil Türkçe
  Barkod 9786257197113

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Oğuz Göksu