logo
  1. Yazarlar
  2. Yayınevleri
  3. 0

  Filtreler

  -

  Stefan Zweig

  Stefan Zweig, Satranç kitabıyla tanınan ve aynı zamandagazeteci, roman, oyun ve biyografi yazarı olan Avusturyalı bir yazardır. 

  Stefan Zweig Hayatı

  1881 yılında Avusturya, Viyana’da doğan Stefan Zweig’in babası (Moritz Zweig) zengin bir tekstil üreticisiydi ve bu, Stefan Zweig’in kaliteli bir eğitim hayatı geçirmesini sağlayacaktı. Eğitime önem veren babası sayesinde, küçük yaşlardayken kültür ve edebiyat alanında kaliteli bir eğitim aldı. Bunun yanı sıra Latince, Fransızca, İngilizce, Yunanca dillerini de öğrendi. 

  İlk eğitim hayatını Viyana'daki Wasagasse Gimnasium'da tamamladı ve eğitim hayatına Viyana Üniversitesi’nde Felsefe okuyarak devam etti. Burada “Hippolyte Taine Felsefesi” üzerine yazdığı bir tez ile doktora derecesi elde etti. Üniversitedeyken sosyalleşmek yerine kendini geliştirmeyi tercih etti ve zamanını Theodor Herzl'in direktörlüğünü yaptığı "Neue Freie Presse" gazetesindeki kültür bölümü için yazılar yazdı.

  Mezuniyetinin ardından bildiklerinden daha fazlasını öğrenmek için dünyayı gezmeyi seçti ve Seylan, Gwalior, Kalküta, Varanasi, Yangon gibi Hint adalarına ve Kuzey Hindistan’a seyahat etti.

  1. Dünya Savaşı Yılları

  Bu sırada patlak veren 1. Dünya Savaşı, Stefan Zweig’i Belçika'dan Viyana'ya döndürdü. Gönüllü olarak orduya katılmayı tercih etti ve 1914-1917 yılları arasında Viyana Savaş Arşivi’nde görevli memur olarak bulundu.

  İlk başlarda gazeteci ve yazar kimliğiyle savaşı büyük oranda desteklediğini belirten Stefan Zweig, Galiçya cephesine gittikten sonra orada yaşanan acı ve dramı kendi gözleriyle görme fırsatı buldu. Galiçya’da gördüklerinin ardından ise görüşünü değiştirdi ve savaş karşıtı bir tutum izlemeye başladı.

  1917 yılında kaleme aldığı “Jeremiah” isimli oyunda cephede yaşananları anlattı ve “Yabancı Ülkedeki Dostlarıma” adlı mektubuyla savaş karşıtı olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Savaşın ardından Salzburg’a döndü ve burada eşi Frederike Von Winternit ile evlendi. Yaşadığı onca olay ve edindiği onca tecrübenin ardından biraz durgunlaşmaya karar verdi ve burada tam 20 yıl boyunca yaşadı. 

  Stefan Zweig’in büyük eserlerinin ortaya çıktığı bu dönem, aynı zamanda hayatının en verimli çağı olarak biliniyor.

  Sürgün Yılları

  Ancak yıllar sonra gelen rejim değişikliği herkesten çok onun hayatını etkiledi. Ülkede Hitler öncülüğündeki Nasyonal Sosyalizm egemen olmaya başladığında Yahudi bir yazar olan Zweig kara listeye alındı. 1933'te, Nazilerin fikirleriyle bağdaşmayan kitapları şehir merkezlerinde ateşe verdikleri o ünlü törenlerde yakılan kitaplar arasında Stefan Zweig’in kitapları da yer alıyordu. 

  Bu olayların ardından ülkeyi terk etmek zorunda kaldı ve Londra’ya taşındı ve bu süreçte “Rotterdamlı Erasmus'un Zaferi ve Trajedisi” kitabını yazdı. 5 yıl boyunca burada bulunmasına rağmen kendisini rahat hissetmedi ve 1939 yılında Bath'e taşınmaya karar verdi. Bu süreçte eşi Frederike'den de ayrılan Zweig, sekreteri Lotte Altmann ile aşk yaşamaya başladı. Stefan Zweig, “Sabırsız Yürek” isimli romanını da Lotte Altmann’den etkilenerek yazmıştır.

  Bath şehrinde Altmann ile evlendi ve 1940 yılında İngiliz vatandaşı oldu. Hitler’in ilerlemesiyle Avruya’yı terk etmek zorunda kaldı ve Amerika kıtasına doğru uzun bir yolculuğa çıktı. Brezilya, Petropolis’e taınan Stefen Zweig, "Satranç" kitabını bu sırada kaleme aldı. Kitap, 2. Dünya Savaşı’yla ortaya çıkan insan katliamını ve mental baskılara maruz kalan bir insanın duygularını ele alıyor.

  Satranç kitabını yayımladıktan 1 yıl sonra, yani 22 Şubat 1942’de Petrópolis'te aşırı doz ilaç alarak intihar etti. 

  Stefan Zweig Kitapları

  Stefan Zweig kitapları denilince şüphesiz ki herkesin aklına “Satranç” geliyor ancak Zweig’in okuyucu yorumları olumlu olan birçok kitabı daha var.  Sözleri internetten eksik olmayan ve kendi başından geçen inanılmaz hikayeleri anlattığı “Dünün Dünyası” kitabı ve 1939 yılında yayımlanmış olan kurgu romanı “Sabırsız Yürek”, en çok bilinen kitapları arasında yer alıyor.

  Diğer popüler Stefan Zweig kitapları arasında ise “Amok Koşucusu”, “Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu”, “Yakıcı Sır”, “Marie Antoinette: Vasat Bir Karakterin Portresi”, “Değişim Rüzgârı” ve “Macellan” yer alıyor. 

  Kitapabi ile Stefan Zweig kitaplarını satın alabilirsiniz.

   

   

  Stefan Zweig Kitapları

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. ...
  7. 19