logo
  1. 0

  Simgesel Psikanaliz Dergisi Sayı 1 Kolektif

  Yayınevi: Altıkırkbeş Basın Yayın

  “Lacan, öğretisinin birçok yerinde esas amacının psikanalist yetiştirmek olduğunu vurgulamıştır. Ona göre psikanaliz, birbirini yaratan ve destekleyen bir teori ve pratik bütünüdür, yani praksistir. Psikanalitik teori, analitik deneyim olmadan düşünülemez; bunun tersi de geçerlidir. O zaman, Lacan’ın kuramını tam anlamıyla sindirmek için öncelikle analitik deneyimde ve klinik pratikte bu kuramın tam olarak nereye denk düştüğünü anlamak gerekiyor.... Devamnı Oku
  Tüm Siparişlerde Kargo Bedava Stokta Yok.

  Benzer Ürünler

  Ürün Açıklaması

  “Lacan, öğretisinin birçok yerinde esas amacının psikanalist yetiştirmek olduğunu vurgulamıştır. Ona göre psikanaliz, birbirini yaratan ve destekleyen bir teori ve pratik bütünüdür, yani praksistir. Psikanalitik teori, analitik deneyim olmadan düşünülemez; bunun tersi de geçerlidir. O zaman, Lacan’ın kuramını tam anlamıyla sindirmek için öncelikle analitik deneyimde ve klinik pratikte bu kuramın tam olarak nereye denk düştüğünü anlamak gerekiyor. İşte tam da bu noktada, bu dergiyi çıkarma ihtiyacı duyduk. Lacan’ın o göz korkutan kavramlarının nereden geldiği, o kavramların analitik deneyimde neye karşılık geldiği, Lacan’ın klinik kavramlarla ilişkisinin ne olduğu ve bir bütün olarak Lacan’ın kuramının ne anlatmak istediği gibi konulara bir nebze açıklık getirebileceğimizi düşünüyoruz. Dergiyi planlarken olabildiğince yalın ve giriş niteliği taşıyan metinleri seçmeye özen gösterdik. Tabii metinlerin bir kısmını, bu konuda birikimi daha fazla olan okurların faydalanabilmesi ve dünyadaki önemli Lacancıların metinlerinin Türkçeye kazandırılması amacıyla daha zor metinlerden seçtik. Kısacası bu dergideki metinlere, okurlarını Lacancı klinik pratik ve teori hakkında daha fazla düşünmeye davet etmeyi amaçlayan metinler demek daha uygun görünüyor.

  Elinizdeki dergi, semptomun psikanalizdeki kavranışı, analitik deneyimde semptomun rolü, öznenin semptomla ilişkisi gibi konuları sorunsallaştıran metinler aracılığıyla, semptomun çözüm yönünde bir engel mi teşkil ettiği yoksa çözümün bir parçası mı olduğu sorusuna bir yanıt bulmayı amaçlıyor.

  Umarız ki bu dergi aracılığıyla, Lacancı psikanalize o veya bu nedenle, az ya da çok ilgi duymuş kişilere ulaşabilir, Lacancı psikanalizle ilişkilenmelerini sağlayabilir ve Lacancı psikanalize olan ilginin “analist arzusuna” dönüşmesine katkı sunabiliriz. İlgiyle ve arzuyla okumanız dileğiyle…”

  (Tanıtım Bülteninden)

   

  Özellikler

  Hamur Tipi 2. Hamur
  Ebat 16X24
  İlk Baskı Yılı 2017
  Baskı Sayısı 1. Basım
  Medya Cinsi Ciltsiz
  Barkod 2789788610175

  Katkıda Bulunanlar