logo
  1. Yazarlar
  2. Yayınevleri
  3. 0

  Filtreler

  -

  Sezai Karakoç

  Sezai Karakoç, biyografisine göre siyasetçi, şair ve yazardır. 22 Ocak 1933 günü Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğmuştur. Çocukluk dönemini Ergani, Dicle ve Maden bölgelerinde geçiren Sezai Karakoç, ilk öğrenimini Ergani’de okumuştur. Daha sonra Maraş’ta yatılı olarak uzun yıllar eğitimine devam etti.

  Sezai Karakoç Kimdir?

  Maraş’tan sonra Gaziantep Lisesine girdi, buradan mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi. Buradan 1955 yılında mezun oldu. Sezai Karakoç şiirleri ile genç yaşlarda dikkat çekmeye başlamıştı, ayrıca ülke edebiyatına ve şiire dair makaleler ve köşe yazıları da bulunmaktadır.

  Üniversiteden mezun olduktan sonra Sezai Karakoç, Maliye Bakanlığı’nda Hazine Genel Müdürlüğü bünyesinde görevli olarak çalıştı. Bir süre sonra ise İstanbul’da gelirler kontrol müfettişliği görevine geldi. Daha sonra kısa bir süreliğine askerlik görevi için ara verdi, döndüğünde bu işte çalışmaya devam etti.

  Sezai Karakoç Mona Roza (Mona Rosa) şiiriyle henüz genç yaşlarda büyük bir okuyucu kitlesine ulaşmıştı. 16 yaşındayken Sabır adlı şiirini Necip Fazıl Kısakürek’e göndermiş, düzenlenen bir yarışma sonucu 300 şiir arasından birinci seçilmeyi başarmıştır. Sezai Karakoç’un edebi kişiliği oldukça küçük yaşlarda ortaya çıkmıştır.

  En popüler Sezai Karakoç şiirleri, Ey Sevgili, Kar Şiiri, Sürgün, Kudüs ve Masal gibi eserleridir. 

  Sezai Karakoç Kitapları

  Sezai Karakoç sözleri, şiirleri, çevirileri ve denemelerini kitaplarında nüsha olarak bir araya getirdi. Ayrıca tarih kategorisinde de kitaplar yazdı. Okuyucu yorumlarına göre Armağan kitabı Sezai Karakoç’un en sevilen kitaplarındandır. Diğer eserleri arasında, Ateş Dansı Serisi, Zamana Adanmış Sözler Serisi, Günlük Yazılar Serisi, Leyla İle Mecnun Şiirleri Serisi ve Tarihin Yol Ağzında gibi kitaplarıdır. Sezai Karakoç kitapları ve daha fazlasını Kitapabi’den satın alabilirsiniz.

  Sezai Karakoç Kitapları

  1. 1
  2. 2