logo
  1. 0

  Iyi Söz Akarsu Gibidir Mehmet Kara

  Yazar: Mehmet Kara Yayınevi: Lejand

  Yusuf Has Hacip tarafından beyitler hâlinde ve mesnevî tarzında yazılıp 1069-1070’te tamamlanan Kutadgu Bilig, Türk dili ve kültürü bakımından çok önemli bir eserdir.Yeni Müslüman olmuş Karahanlı Türk toplumunun o zamanki kültürü, dili, edebiyatı; bu toplumdaki idarî yapı, toplumun katmanlarını oluşturan sınıflar, hukuk ve ahlak kuralları büyük ölçüde bu eserden öğrenilebilmiştir.Eser, sorulu cevaplı münazara kurgusuyla dört büyük temel üzerine o... Devamnı Oku
  Tüm Siparişlerde Kargo Bedava Stokta Yok.

  Benzer Ürünler

  Ürün Açıklaması

  Yusuf Has Hacip tarafından beyitler hâlinde ve mesnevî tarzında yazılıp 1069-1070’te tamamlanan Kutadgu Bilig, Türk dili ve kültürü bakımından çok önemli bir eserdir.Yeni Müslüman olmuş Karahanlı Türk toplumunun o zamanki kültürü, dili, edebiyatı; bu toplumdaki idarî yapı, toplumun katmanlarını oluşturan sınıflar, hukuk ve ahlak kuralları büyük ölçüde bu eserden öğrenilebilmiştir.Eser, sorulu cevaplı münazara kurgusuyla dört büyük temel üzerine oturtulmuştur: Adalet, baht, akıl ve akıbet.Biz, özellikle gençlerimizin ve eseri merak edenlerin daha rahat okuyabilmeleri için konu bütünlüğü olan ifadeleri, beytin anlamı olan ayrı cümlelerle değil de paragraflar hâlinde verdik.Özellikle gençlerimizin, Kutadgu Bilig’den edinecekleri çok üstün değerler olduğunu düşünüyoruz.
  “Akıl, karanlık gecede bir meşale gibidir. Bilgi seni aydınlatan bir ışıktır. İnsan; akılla yükselir, bilgiyle büyür. Bu ikisiyle itibar görür. Bilgi, kimya gibidir. Her şey onun etrafında toplanır. Akıl ise onun sarayıdır.”
   
  (Tanıtım Bülteninden)
   

   

  Özellikler

  Cilt Durumu Ciltsiz
  Basım Tarihi Nisan 2021
  Basım Yeri Türkiye
  Boyutlar 13,50 X 19,50 Cm
  Kağıt Tipi 2. Hamur
  Sayfa Sayısı 186
  Hamur Tipi 2. Hamur
  Ebat 13,5 X 19,5
  İlk Baskı Yılı 2021
  Baskı Sayısı 1. Basım
  Dil Türkçe
  Basım Dili Türkçe
  Barkod 9786057034663

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Mehmet Kara