logo
  1. Yazarlar
  2. Yayınevleri
  3. 0

  Iskender Pala

  8 Haziran 1958’de doğan İskender Pala, 20. yüzyıl Türk edebiyatının önemli bir yazardır. 

  Başarılı geçen erken eğitim hayatını Uşak’ta okuduğu ilkokulunda tamamladı. Lise eğitimini Kütahya Lisesinde alan İskender Pala, henüz bu yaşlardayken kitapların büyülü dünyasıyla tanışmıştı. Üniversiteyi edebiyat alanında okumaya karar vererek İstanbul’a taşındı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazanan yazar, doktorasını da yine bu üniversitede tamamladı. 

  Üniversite eğitimi ile edebiyat hakkında bilmediklerini öğrendi. Bu yıllarda dönemin usta yazarı Peyami Safa’nın eserlerini okumaya başladı ve bunların etkisi altında kaldı. Zamanla okumak onu kesmemeye başladı ve böylece kitaplar kaleme aldı. Kısa sürede Türk edebiyat dünyasına adından bahsettirmeyi başaran yazarın 100’den fazla eseri bulunuyor.

  Kaleme aldığı eserleri yalnızca okurlar tarafından değil, çeşitli edebiyat kurumları tarafından da beğenildi. Dikkat çeken kitaplarına gelen ilk ödül 1989 yılında kazandığı Türkiye Yazarlar Birliği dil ödülü oldu. Bu ödülün ardından 4 ödül daha kazanan yazarın aldığı son ödül ise 2001 yılında kazandığı YTB Uşak Halk Kahramanı Ödülü oldu. 

  Doktorasını tamamladıktan sonra TRT bünyesinde çalışmaya başlayan Pala, burada Hilmi Yavuz ile birlikte Şairane programının sunuculuğunu yaptı. Kariyerinde çeşitli görevlerde bulunma fırsatı yakaladı, böylelikle genel tecrübesini büyük oranda artırma şansı yakaladı. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji seminer kütüphanesinde memurluk yaptı. Ardından 1982 yılında ordu bünyesine katılarak Deniz Lisesi Komutanlığında teğmen rütbesiyle görev aldı. Orduda geçirdiği sürede üsteğmen rütbesine kadar ulaştı. 1986 yılında yine okuduğu üniversite bünyesinde edebiyat bölümü öğretim üyesi olarak çalışan İskender Pala, 1987 yılında yüzbaşı rütbesine yükselmeyi başardı. 1996 yılında Muğla Sıtkı Koçman üniversitesi bünyesine katılarak burada edebiyat bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştı. Ardından Kültür üniversitesinden gelen teklifle öğretim üyeliğine burada devam etti ve kısa süre sonra istifa ederek tüm odağını yazarlığa verdi.

  Uzun kariyerine sayısız başarı sığdıran İskender Pala, kaleme aldığı kitaplarıyla Türk edebiyatının en önemli yazarları arasında gösteriliyor. Aldığı ödüller, katıldığı seminerler ve televizyon programları ile adından sıkça söz ettirmeyi başaran İskender Pala’nın kitapları Kitapabi’de.

  En popüler İskender Pala kitapları arasında “Kırkıncı Kapı”, “Ayine”, “Aşkname”, “Boğaziçi’ndeki Mücevher” ve “Hayriyye” yer alıyor. En iyi İskender Pala kitaplarını Kitapabi’de yer alan hızlı kargo seçeneği ile satın alarak hemen okumaya başlayabilirsiniz.

  Iskender Pala Kitapları

  1. 1
  2. 2
  3. 3