logo
  1. Yazarlar
  2. Yayınevleri
  3. 0

  Ilber Ortaylı

  İlber Ortaylı Kimdir ve Nerelidir?

   

  İlber Ortaylı, biyografisine göre 21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya’nın Bregenz kentinde dünyaya gelmiştir. Babası Kemal Ortaylı ve annesi Şefika Hanım olan ünlü tarihçi, henüz 2 yaşında olduğu sırada ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti.

  İlber Ortaylı Kırım Tatarı bir ailenin çocuğudur ve Bregenz’de göçmen kampında hayata gözlerini açmıştır. Eşi Ayşe Özdolay ile 1981 yılında evlenmiş, 1999 yılında boşanmıştır. Evlilikten Tuna isminde bir kızı olmuştur. 

  Öğrenim hayatına Ankara Etlik İlkokulunda başlayan İlber Ortaylı, lisenin ilk yılını İstanbul Avusturya Lisesinde, geriye kalanını ise Ankara Atatürk Lisesinde okumuştur. Dil öğrenmeye büyük merakı olan İlber Ortaylı’nın bildiği yabancı diller arasında İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca, Farsça ve Rusça bulunmaktadır, Rusça dilini Rus Dili ve Edebiyatı uzmanı olan annesinden öğrenmiştir. 

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, daha sonra aynı üniversitenin Tarih bölümünden mezun oldu ve sonrasında Avusturya Viyana Üniversitesinin yolunu tuttu. İlerleyen yıllarca Chicago Üniversitesinde Tarih alanında yüksek lisans yapan İlber Ortaylı’nın buradaki mentorlarından biri de Prof. Dr. Halil İnalcık’dı. 1979 yılında doçent olma başarısı gösteren İlber Ortaylı, devlette birçok mevkide yer aldı ve çeşitli üniversitelerde dersler verdi.

  Siyasal Bilgiler Fakültesi İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı görevini bir süre yürüten Prof. Dr. İlber Ortaylı, daha sonra ise Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Tarihi dalının başkanı olmuştur, bu üniversitede dersler vermiştir ve ayrıca üniversitenin Senato üyelerindendir. 

  TRT 2’de yayına giren İlber Ortaylı İle adlı tarih belgeselinin sunuculuğunu üstlenen ünlü tarihçi, NTV’de yayınlanan İlber Ortaylı ile Tarih Dersleri ve Bloomberg’de İlber Ortaylı ile Zaman Kaybolmaz gibi programların da sunuculuğunu yaptı. Bir dönem Topkapı Sarayı Müzesi’nde başkanlık görevinde bulundu.

  Çeşitli dergilerde köşe yazıları ve sözleri yayınlanan İlber Ortaylı’nın Ödülleri arasında, Puşkin Ödülü, Aydın Doğan Ödülü ve Avrupa ile Akdeniz Arasında Lazio ödülü bulunmaktadır. 


  İlber Ortaylı Kitapları


  İlber Ortaylı eserleri genellikle tarih konulu olup, zaman zaman yakın dönem Türkiye siyasi tarihi ile ilgili de yazdığı eserler bulunmaktadır. İlber Ortaylı’nın son kitabı Bir Ömür Nasıl Yaşanır, okuyucu yorumlarına göre oldukça büyük ilgi görmüştür. Ünlü tarihçinin diğer kitapları arasında, Fatih Sultan Mehmed, Türklerin Tarihi, İttihat ve Terakki, Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu, Batılılaşma Yolunda ve Osmanlı’ya Bakmak gibi eserler bulunmaktadır. İlber Ortaylı Kitapları ve daha fazlasını Kitapabi’den inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. 

  Ilber Ortaylı Kitapları

  1. 1
  2. 2