logo
  1. Yazarlar
  2. Yayınevleri
  3. 0

  Halil Inalcık

  1916 yılında İstanbul’da doğan Halil İnalcık, hocaların hocası olarak tanınan Türk tarih profesörü ve yazardır.

  Halil İnalcık, Ankara Gazi Mektebinde başlayan erken eğitim hayatını Sivas Muallim Mektebinde aldığı eğitimle tamamladı. Orta öğretimini Ankara Gazi Muallim mektebindeki eğitimiyle bitiren İnalcık, üniversiteyi de Ankara şehrinde okudu. Ankara Üniversitesi Yeni Çağ Tarih bölümününden başarıyla mezun olduktan sonra bu üniversitede kalarak asistanlık görevine başladı. Kısa süre sonra kaleme aldığı "Büyük Rivat'e Osmanlı İmparatorluğu ve Kırım Hanlığı" teziyle doçentlik ünvanını kazandı.

  Türk tarihi hakkında yaptığı derin araştırmalar ile Türk Tarih Kurumu üyeliğine seçilerek burada çalışmalarına devam etti. Bilgi birikimini artırabilmek için bir süre İngiltere’de bulunan ünlü Bristish Museum’da çalıştı. Burada edindiği bilgilerle Türk ve Dünya tarihi konularında erken yaşta uzman oldu. 1951 yılında Türkiye’ye döndü, 1993 yılında Bilkent Üniversitesi’nde Tarih Bölümünü kurdu. 

  Türkiye’nin en büyük tarihçileri arasında gösterilen ve hocaların hocası sıfatına sahip olan Halil İnalcık, öğrendiklerini insanlara aktarabilmek için kitaplar kaleme aldı. Türkçe’nin yanı sıra çok fazla dil öğrendi ve böylece kitaplarını çeşitli dillerde yayımladı. Böylece tüm dünya tarafından tanınırlık kazandı. Yaptığı çalışmalar neticesinde Cambridge Uluslararası Biyografi merkezi tarafından dünyadaki en iyi 200 sosyal bilimler bilim insanı arasında gösterildi. 

  100 yaşındayken 25 Temmuz 2016 tarihinde çoklu organ yetmeziliği nedeniyle hayatını kaybeden ve fahri doktorası olan İnalcık, kaleme aldığı eserleriyle Türk tarihini bütün dünyaya tanıttı. Okuyucu yorumlarına göre en önemli Halil İnalcık kitapları arasında ise “Tanzimat ve Bulgar Meselesi”, “Fatih Sultan Mehmed”, “Devlet-i ‘Aliyye”, “Osmanlı'da Devlet, Hukuk ve Adalet” ve “Kırım Hanlığı Tarihi Üzerine Araştırmalar 1441 - 1700” yer alıyor. En iyi Halil İnalcık kitaplarını Kitapabi’de yer alan hızlı kargo seçeneği ile satın alarak hemen okumaya başlayabilirsiniz.

  Halil Inalcık Kitapları

  1. 1
  2. 2