logo
  1. 0

  Filtreler

  -

  George Orwell

  George Orwell, İngiliz edebiyatının önde gelen yazarlarından biridir. Asıl adı Eric Arthur Blair’dir ve 1903 senesinin 25 Haziran tarihinde Hindistan’ın Motihari kentinde hayata gözlerini açmıştır.

  George Orwell Kimdir?

  George Orwell’in babası Hindistan’da görev yapan bir İngilizdir, annesi ise Fransızdır. Henüz 1 yaşında olduğu sırada annesi ile birlikte İngiltere’ye gitti. Burada Katolik dini okullarından olan St Cyprians’a gitti, sonrasında İngiltere’nin en saygın özel okullarından biri olan Eton College’a burslu olarak girdi.

  Lise eğitimini tamamlamasının sonrasında üniversite eğitimi almak istemedi ve ülkesinin polis teşkilatına katıldı. Yaptığı görev sırasında şahit olduğu kan dondurucu olaylar, onu emperyalizm karşıtı bir insan haline getirdi. Gelecekte yazacağı yazıların birçoğunun kaynağını bu sırada edinmişti.

  İşini bırakıp İngiltere’ye geri döndüğü sırada ise yazarlığa atılma fikrini gerçekleştirmek için adımlar atar. Jack London hayranıdır ve onun yolundan ilerler. İngiltere’deki bu yılları biraz zor geçmiştir, daha sonra Paris’e gitmiş ve burada da maddi sıkıntılar yakasını bırakmamıştır. Parası kalmadığında ise ailesine sığınır, burada çektiği sefaleti ve polislik görevinde denk geldiği vahşetleri kaleme almaya başlar. 

  George Orwell Kitapları

  George Orwell sözleri ve yayımladığı kitapları ile kısa sürede büyük bir popülariteye ulaştı. Yazdığı 1984 ve Hayvan Çiftliği (Animal Farm) gibi eserleri satış rekorları kırdı. Diğer popüler George Orwell eserleri; Boğulmamak İçin, Paris ve Londra’da Beş Parasız, Wigan İskelesi Yolu, Burma Günleri ve Totalitarizm Üzerine gibi eserleridir. George Orwell kitapları ve daha fazlasını Kitapabi’den satın alabilirsiniz.

  George Orwell Kitapları

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. ...
  7. 7