logo
  1. 0

  Eski Uygur Türkçesinde Öz - Dış Katmanlı Birleşik Yapılarda Zamansallık Güler Ersoy

  Yazar: Güler Ersoy Yayınevi: Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü

  Türk dili yaşadığı coğrafyanın, tanıştığı dinlerin ve kültürlerin etkisiyle özellikle morfolojik, leksik ve sentaktik alanlarda değişim ve gelişime uğramıştır. Bu süreç içerisinde Türkçenin karşılaştığı yeni durumlar ve mefhumlar için özellikle kendi imkânlarından faydalanma çabası ve bunun sonucunda da yeni birtakım formlar üretmesi oldukça dikkat çekicidir. Bahsi geçen sürece örnek teşkil edecek somut verilere Eski Uygur Türkçesi metinlerinde s... Devamnı Oku
  Tüm Siparişlerde Kargo Bedava Stokta Yok.

  Benzer Ürünler

  Ürün Açıklaması

  Türk dili yaşadığı coğrafyanın, tanıştığı dinlerin ve kültürlerin etkisiyle özellikle morfolojik, leksik ve sentaktik alanlarda değişim ve gelişime uğramıştır. Bu süreç içerisinde Türkçenin karşılaştığı yeni durumlar ve mefhumlar için özellikle kendi imkânlarından faydalanma çabası ve bunun sonucunda da yeni birtakım formlar üretmesi oldukça dikkat çekicidir. Bahsi geçen sürece örnek teşkil edecek somut verilere Eski Uygur Türkçesi metinlerinde sıklıkla rastlanılmaktadır.
  Eserde, kendi dillik ölçütlerini esas alarak çok sayıda birleşik katmanlı yapıların oluşmasına zemin hazırlayan Eski Uygur Türkçesi metinlerindeki göreceli zaman anlam konusu ele alınmıştır. Bu döneme ait eserlerdeki katmanlı tümcelerin çokluğu zaman, görünüş ve kılınış anlam değerlerinin doğru bir şekilde yorumlanmasına imkân sağlamıştır. Katmanlar arasında göreceli zaman anlamı değerlendirilirken tümcelerin sentaktik özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu süreçte verilerin evrensel nitelikte olması sebebiyle Birleşme ve Tür Kuramına (Juncture and Nexus Theory) başvurulmuştur. Bu bağlamda eser, modern dilbilimine ait bir kuramın Türk diline ait tarihî metinler üzerinde uygulama çalışmasının bir örneğini teşkil etmektedir.
   
  (Tanıtım Bülteninden)
   

   

  Özellikler

  Hamur Tipi 2. Hamur
  Sayfa Sayısı 309
  Ebat 16 X 24
  İlk Baskı Yılı 2021
  Baskı Sayısı 1. Basım
  Dil Türkçe
  Cilt Durumu Ciltsiz
  Basım Tarihi Ekim 2021
  Basım Yeri Türkiye
  Boyutlar 16,00 X 24,00 Cm
  Kağıt Tipi 2. Hamur
  Basım Dili Türkçe
  Barkod 9789754561623

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Güler Ersoy