logo
  1. 0

  Ekonomik Siyasal Ve Sosyal Boyutlarıyla Şırnak Sedat Çelik

  Yazar: İbrahim Hüseyni Yayınevi: Paradigma Akademi Yayınları

  Şırnak, binlerce yıla dayanan tarihi, Mezopotamya topraklarını bereketlendiren Dicle nehri ve insanlığın ikinci babası olan Hz. Nuh aleyhi selamın gemisine konaklık eden misafirperver Cudi dağı ile önemli bir tarihsel ve kültürel mirasa sahiptir. Bu kadim kültürden beslenen birçok bilim insanı, bilimin gelişimine sessiz ama büyük katkılar sunmuştur. Bilgisayar ve ağlarına benzer karmaşık sisteml... Devamnı Oku
  Tüm Siparişlerde Kargo Bedava Stokta Yok.

  Benzer Ürünler

  Ürün Açıklaması


  Şırnak, binlerce yıla dayanan tarihi, Mezopotamya topraklarını bereketlendiren Dicle nehri ve insanlığın ikinci babası olan Hz. Nuh aleyhi selamın gemisine konaklık eden misafirperver Cudi dağı ile önemli bir tarihsel ve kültürel mirasa sahiptir. Bu kadim kültürden beslenen birçok bilim insanı, bilimin gelişimine sessiz ama büyük katkılar sunmuştur. Bilgisayar ve ağlarına benzer karmaşık sistemlerin temelini oluşturan sibernetik biliminin kurucusu olan ve Leonardo Da Vinci’nin ilham aldığı, batı dünyasının “Gazali” olarak bildiği İsmail Ebul-iz El Cezeri gibi. Şırnak günümüzde de önemli bir jeopolitik konumdadır. İki ülkeye sınırı olan Şırnak, Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan ve en büyük kara sınır kapısı olan Habur Sınır kapısının bulunduğu şehirdir.
  Ancak Şırnak’ın sahip olduğu bu büyük potansiyeli tam olarak kullandığı söylenemez. Her türlü tarımsal ürünün üretilmesine olanak sağlayan, Dicle nehrinin suladığı verimli Mezopotamya toprakları katma değeri düşük tarımsal ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. En büyük kara sınır kapısının bulunduğu Şırnak, Türkiye’nin gelir düzeyi en düşük illeri arasında yer almaktadır. İsmail Ebul-iz El Cezeri’nin torunları sınavlarda maalesef son sıralarda olma kaderinden bir türlü kurtulamamaktadır. Bunun önüne geçmenin öncelikli yolu ili her açıdan bilimsel olarak tanımak, bilmek ve anlamaktır. Tam da bu noktada hazırlanan bu kitap ili tanımaya, bilmeye ve anlamaya hizmet etmektedir.


  Özellikler

  Cilt Durumu Ciltsiz
  Basım Tarihi Aralık 2021
  Basım Yeri Türkiye
  Boyutlar 16,00 X 24,00 Cm
  Kağıt Tipi 2. Hamur
  Sayfa Sayısı 414
  Basım Dili Türkçe
  Barkod 9786258069181

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar İbrahim Hüseyni