logo
  1. Yazarlar
  2. Yayınevleri
  3. 0

  Filtreler

  -

  Cengiz Aytmatov

  Cengiz Aytmatov Kimdir ?

   

  Kırgızistan’da doğan Cengiz Aytmatov, 150’den fazla dile çevrilen eserleriyle Türk edebiyatının en önemli isimleri arasında yer alıyor.

  1928 yılında Kırgızistan’ın Şeker köyünde dünyaya gelen Cengiz Aytmatov’un ismi, Cengiz Han’dan esinlenilerek konuldu. Şanslı bir çocukluk geçiremedi. Babası Torekul Aytmatov, hükümet karşıtı olmaktan dolayı suçlu bulundu ve 1938 yılında kurşuna dizildi. Henüz 10 yaşındayken büyük bir şok yaşayan Aytmatov’u Tatar asıllı Tiyatro oyuncusu olan annesi yetiştirdi. Annesi onu Kırgız ve Türk geleneklerini temel alarak eğitti ve böylece kültürel mirasına bağlı kalmayı öğrendi. Zor zamanları kendisini öğrenmeye adayarak atlatan yazar, Bişkek kentindeki veteriner okulundan başarıyla mezun oldu. 

  Mezuniyetinin ardından kitaplara yöneldi ve böylece yazarlık kariyerinin ilk adımlarını attı. Annesinin ona henüz çocukken aşıladığı kültürel bağlarına bağlı kaldı ve bunu eserlerinde sıklıkla yansıttı. Eserlerinde çeşitli mitolojik hikayelere yer verirken en çok üstünde durduğu mitoloji ise Türk mitolojisiydi. Köy ortamında büyüdüğü için çeşitli halk hikayeleri ve mitolojik hikayelerle henüz çocuk yaşında tanıştı. Eserlerinde sıklıkla folklorik konulara, destanlara ve köy hikayelerine yer veren bir edebi kişiliğe sahipti. Kaleme aldığı kitaplarda bu kültürleri olduğu gibi aktarmaktansa kendince yorumlayarak özgünleştirdi ve böylece büyük kesimlerin dikkatini çekmeyi başardı. 

  Cengiz Aytmatov, mitolojik hikayelerin yanı sıra mitolojik hayvanlara ve bu hayvanların psikolojilerinede eserlerinde yer verdi. Özellikle Türk mitolojisinin en önemli unsuru olan Kurt hayvanını çok fazla eserinde kullandı.

  Kaleme aldığı “Cemile” kitabı ile ilk çıkışını yakaladı, çeşitli eleştirmenler bu eseri “dünyanın en güzel aşk hikayesi” olarak tanımlandı. Ardından yayımladığı diğer eserleri 150’den fazla dile çevrilecek milyonlarca kopya basıldı. Böylelikle dünya edebiyatında adından söz ettirmeyi başardı. Kitapları yalnızca okurların değil, sinema yönetmenlerinin de ilgisini çekti. Ünlü kitabı “Selvi Boylum Al Yazmalım” dönemin ünlü yönetmeni Atıf Yılmaz tarafından sinemaya uyarlandı. Türkan Şoray ve Kadir İnanır gibi isimlerin yer aldığı bu film günümüzde hala Türk sinemasının en önemli eserleri arasında gösteriliyor.

   

  Cengiz Aytmatov Eserleri

   

  Okuyucu yorumlarına göre en popüler Cengiz Aytmatov kitapları arasında “Cengiz Aytmatov”, “Cengiz Han’a Küsen Bulut”, “Kızıl Elma”, “Yıldırım Sesli Manasçı” ve “Deve Gözü” yer alıyor. En iyi Cengiz Aytmatov kitaplarını Kitapabi’de yer alan hızlı kargo seçeneği ile satın alarak hemen okumaya başlayabilirsiniz.

  Cengiz Aytmatov Kitapları

  1. 1
  2. 2