logo
  1. Yazarlar
  2. Yayınevleri
  3. 0

  Filtreler

  -

  Cemil Meriç

  12 Aralık 1912 yılında Hatay’da doğan Cemil Meriç, önemli bir 20. yüzyıl Türk edebiyatı yazarıdır.

  Başarılı geçen erken eğitim hayatını Hatay lisesinde tamamlayan Cemil Meriç, üniversite eğitimi için İstanbul’a taşındı. İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümününden başarıyla mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Fransız öğretmeni olarak Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki okullarda görev aldı. 

  Cemil Meriç, Yaşayan Kütüphane lakabına sahipti. Bu lakaba sahip olmasının önemli bir nedeni de çok kitap okuyan ve öğrendiği bilgileri unutmayan birisi olmasıydı. Öğretmenliğe başladıktan kısa süre sonra çeşitli yazılar kaleme aldı. Bunlardan birisini dönemin popüler gazetesi Yeni Gün’ün yayımlaması ile edebiyat dünyasına ilk adımlarını atmış oldu. Bu dönemden itibaren yazmaya ağırlık vermeye başladı, bunun neticesinde çeşitli dergi ve gazetelerin bünyelerinde yazarlık yaptı. Zamanla tanınırlığı artınca artık gazeteler yerine kitaplar yazmaya karar verdi.

  Doğu büyüdüğü Doğu kültürünü ve üniversite yıllarını geçirirken öğrendiği Batı kültürünü harmanlayan eserler ortaya çıkardı. Cemil Meriç’in edebi kişiliği dile çok önem verme, bilgiyi araştırma ve kelimeleri özenle seçme üzerine şekillendi. Kaleme aldığı eserlerinde her zaman özgün düşüncelerini yansıtan yazar,  romanların yanı sıra makale, deneme, inceleme ve araştırma yazıları da kaleme aldı. Dili çok keskin ve çarpıcı bir şekilde kullandı, böylelikle okurlarının büyük takdirini toplamayı başardı.

  Yayımladığı kitaplarla kısa sürede çok satanlar listelerinin vazgeçilmez isimlerinden birisi oldu. Kendi yazılarının yanı sıra Victor Hugo ve Balzac gibi önemli yazarların eserlerini de Türkçe’ye çevirdi. Ancak yazarlık kariyeri ne yazık ki çok uzun sürmedi. 1955 yılında görme yetisini kaybetti ve böylece yazarlık kariyerini sonlandırdı. Ancak bir kesim öğrencisi Cemil Meriç’e araştırmalarında yardımcı oldu. 1955-1974 arasında kör bir şekilde çalışarak ne kadar araştırmacı bir kişiliğe sahip olduğunu tekrar gözler önüne serdi. 1974 yılında emekli olan yazar, 13 Haziran 1987 tarihinde hayatını kaybetti.

  Arkasında bıraktığı dev eserleri ile günümüzde onu Türk edebiyatının en önemli isimleri arasında sayıyoruz. Okuyucu yorumlarına göre en popüler Cemil Meriç kitapları arasında “Mağaradakiler”, “Işık Doğudan Gelir”, “Bir Dünyanın Eşiğinde” ve “Devler Konuşuyor” yer alıyor. En iyi Cemil Meriç kitaplarını Kitapabi’de yer alan hızlı kargo seçeneği ile satın alarak hemen okumaya başlayabilirsiniz.

  Cemil Meriç Kitapları