logo
  1. Yazarlar
  2. Yayınevleri
  3. 0

  Aytunç Altındal

  Aytunç Altındal Kimdir ?

   

  12 Ocak 1945 yılında İstanbul’da doğan Aytunç Altındal’ın esas adı Aytun’dur. 

  Varlıklı ailesinin de desteğiyle erken eğitim hayatı başarılı geçen Aytunç Altındal, lise eğitimini Haydarpaşa, Kabataş ve Pendik Liselerinde tamamladı. Eğitiminin ileri yıllarında ise öncelikle Gurnsey Writer's Scholl’da, ardından da Fransa’nın Sorbon Üniversitesinde Fransızca Eğitimi bölümünü okudu. 

  Aldığı kaliteli eğitime ek olarak Türkçe’nin yanı sıra öğrendiği Fransızca ile kendisine kolaylıkla iş bulabildi. Kariyerini yazarlık üzerine kurmaya karar veren Altındal Akşam, Cumhuriyet, Yeni Halkçı ve Yenigün gibi gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Bu gazetelerde yayımladığı yazıları genellikle şiir olsa da, buna ek olarak düzyazı ve inceleme türlerinde de sayısız eser kaleme aldı.

  Köşe yazarlığı döneminde büyük bir okur kitlesi edinmeyi başardı ve dikkatleri üzerine çekti. Ardından yazdığı kitaplar ise büyük tartışmalara yol açtı. Partizan isimli kitabını yayımlamasının ardından yazdıklarıyla büyük tepkiler aldı. Bunun akabinde ise Türk ordusuna hakaretten suçlu bulunarak 7,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Elbette bu sürecin ardından Türkiye’de kalmak istemeyerek İsviçre’ye kaçtı.

   

  Aytunç Altındal Eserleri

   

  İsviçre’deyken de yazarlık kariyerine devam etmek isteyen yazar, burada da yine tepkiler çekmeyi başarın “Marksist Yaklaşımla Türkiye'de Kadın” kitabını yayımladı. Yazarın diğer popüler kitapları arasında ise “Kültür Emperyalizmi”, “Bilinmeyen Hitler”, “Çağların Sorumluluğu” ve “Elvedasız” yer alıyor.

  En iyi Aytunç Altındal kitaplarını Kitapabi’de yer alan hızlı kargo seçeneği ile satın alarak hemen okumaya başlayabilirsiniz.

  Aytunç Altındal Kitapları